2011 Blueberry Stomp

Age Group Results

September 05, 2011


Results by T&H Timing.

5K Run

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Lisa Cole

1619

23

14

18:51.8

6:05/M

2

Laura Mount

1664

27

29

20:18.4

6:33/M

3

Courtney Deist West Lafayett IN

1215

22

32

20:22.2

6:34/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Justin Kowalski

1649

28

1

15:44.1

5:05/M

2

Peter Casaletto Goshen IN

1178

40

2

16:48.2

5:25/M

3

Jacob Palmer Plymouth IN

1434

23

3

17:10.8

5:32/M

 

No Age Provided

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Unknown Partic. 2255

2255

595

1:21:11.2

26:11/M

 

Female 1 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Carlee Lefebvre Macy IN

1364

12

55

22:25.5

7:14/M

2

Samantha McNabb Porter IN

1391

11

114

24:47.7

8:00/M

3

Erica Perry Osceola IN

1439

12

161

26:13.4

8:27/M

4

Justene Charlesworth Wanatah IN

1183

11

210

27:46.2

8:57/M

5

Amber Blissmer

1624

12

211

27:52.9

8:59/M

6

Kaitlyn Carothers Plymouth IN

1172

10

239

28:34.7

9:13/M

7

Bailey Nifong

1635

12

241

28:38.2

9:14/M

8

Ashley Fazekas Chesterton IN

1240

12

253

28:56.9

9:20/M

9

Morgan Dunlap Tippecanoe IN

1223

9

271

29:14.5

9:26/M

10

Grace Morris Plymouth IN

1420

11

284

29:20.7

9:28/M

11

Talle Carrigan

1663

12

298

29:35.3

9:33/M

12

Makenzie Meister Bremen IN

1591

9

346

30:30.9

9:50/M

13

Sydney Morris Plymouth IN

1418

11

373

31:25.8

10:08/M

14

Brook Helvey Plymouth IN

1295

11

375

31:27.5

10:09/M

15

Charlie Pocock Rochester IN

1449

10

388

31:55.5

10:18/M

16

Hali Hanley Argos IN

1281

11

406

32:30.2

10:29/M

17

McCoy Gracy

1604

11

427

33:24.6

10:46/M

18

MACY MORRIS CULVER IN

1419

9

433

33:33.5

10:49/M

19

Macie Robison Rochester IN

1469

11

443

34:00.7

10:58/M

20

Shalihn Compton

1630

9

464

35:25.5

11:25/M

21

Lauren DeMont Plymouth IN

1216

10

476

35:58.5

11:36/M

22

Megan Hix South Bend IN

1306

5

511

37:36.5

12:08/M

23

Grace Daake

1627

11

565

44:07.7

14:14/M

24

Bryana Thomas Plymouth IN

1538

12

582

52:24.2

16:54/M

25

Macy Goble Plymouth IN

1265

12

583

52:26.4

16:55/M

26

Mackenzie Winrotte

1642

12

589

53:05.1

17:07/M

27

Jillian Miller Plymouth IN

1398

10

591

53:06.5

17:08/M

28

Cather Leslie

1592

10

593

53:41.3

17:19/M

 

Male 1 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

graham calhoun plymouth IN

1168

10

67

22:51.7

7:22/M

2

Callaway Biro

1617

11

84

23:36.9

7:37/M

3

Evan Galindo Portage IN

1259

12

104

24:20.5

7:51/M

4

Joel Funston

1644

12

167

26:21.3

8:30/M

5

jackson brueck Lakeville IN

1160

9

200

27:33.5

8:53/M

6

Nate Behrens Elkhart IN

1126

10

201

27:36.3

8:54/M

7

Ben Behrens Elkhart IN

1124

8

204

27:41.5

8:56/M

8

J.J. MORRIS CULVER IN

1415

7

208

27:45.1

8:57/M

9

Michael Dezelan Fishers IN

1217

11

219

28:03.3

9:03/M

10

Colin Harmeyer

1679

12

268

29:10.5

9:25/M

11

Daniel Stauffer Plymouth IN

1521

11

287

29:22.5

9:28/M

12

Michael Lehman Winona Lake IN

1365

11

312

29:50.6

9:37/M

13

Leyton Czarnecki Plymouth IN

1205

8

347

30:36.5

9:52/M

14

Sam Baldwin Westfield IN

1702

9

351

30:44.2

9:55/M

15

Jacob Barker Winona Lake IN

1118

10

353

30:47.6

9:56/M

16

Hilgendorf Kenny

1613

10

396

32:09.5

10:22/M

17

Noah Bishop Plymouth IN

1705

8

402

32:18.6

10:25/M

18

dylan lawson hobart IN

1361

11

411

32:41.3

10:33/M

19

Jon Weber St. John IN

1563

9

444

34:08.8

11:01/M

20

Zachary Storm wakarusa IN

1526

12

445

34:15.7

11:03/M

21

Brian Loring Osceola IN

1726

11

488

36:09.8

11:40/M

22

Landon Lemler Bourbon IN

1368

6

504

37:12.1

12:00/M

23

Isaac Daake

1626

8

555

42:40.5

13:46/M

 

Female 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Brooke Wagner Plymouth IN

1551

14

58

22:35.6

7:17/M

2

Katie Kieper Goshen IN

1337

14

111

24:41.7

7:58/M

3

Courtney Dunlap Tippecanoe IN

1224

13

118

24:53.8

8:02/M

4

Courtney Hersick

1622

15

128

25:08.1

8:06/M

5

Eliza Kelly Plymouth IN

1333

17

141

25:33.5

8:15/M

6

Natalia Johnson

1650

13

173

26:35.8

8:35/M

7

Emily VanderVelden Walkerton IN

1546

17

194

27:12.5

8:46/M

8

Oberley Morgan

1612

14

207

27:42.5

8:56/M

9

Rachel McNabb Porter IN

1390

16

221

28:04.8

9:03/M

10

madissen kobelt plymouth IN

1348

14

229

28:20.3

9:08/M

11

maddie maroulis hobart IN

1379

13

254

28:58.7

9:21/M

12

Carrie Blanding Elgin IL

1707

15

273

29:14.8

9:26/M

13

Lexie Meister Bremen IN

1590

14

302

29:39.6

9:34/M

14

Hannah Walter Nappanee IN

1559

13

331

30:09.6

9:44/M

15

Katelyn Peters Grovertown IN

1442

18

361

31:01.6

10:00/M

16

Danielle Erickson

2293

15

382

31:38.1

10:12/M

17

Pauline Dagaas

1671

16

384

31:39.7

10:13/M

18

Jordan MacKellar Indianapolis IN

1375

17

419

33:01.6

10:39/M

19

Lauren Fazekas Chesterton IN

1241

14

434

33:45.5

10:53/M

20

Julia Birkhimer Noblesvilee IN

1144

15

436

33:51.3

10:55/M

21

Ashley Birkhimer Noblesvilee IN

1143

13

438

33:54.6

10:56/M

22

Veronica Satoski

2286

16

451

34:39.4

11:11/M

23

Harlee Satoski

1659

13

454

34:41.6

11:11/M

24

Katelyn Pitts Fishers IN

1447

16

537

40:02.3

12:55/M

25

Courtney Wilder Fishers IN

1569

17

538

40:08.4

12:57/M

26

Hope Miller Plymouth IN

1401

17

540

40:22.3

13:01/M

27

Grace Anders Plymouth IN

1109

17

541

40:23.2

13:02/M

 

Male 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Michael Solares Dallas TX

2200

18

9

18:26.9

5:57/M

2

Jacob Graf Logansport IN

1270

13

13

18:49.1

6:04/M

3

Aaron Bennett Carmel IN

1133

13

15

19:06.3

6:10/M

4

TW Stephens Indianapolis IN

1524

16

18

19:31.2

6:18/M

5

Ethan Moffett Lafayette IN

2139

16

42

21:29.8

6:56/M

6

Isaac Tillema Wheatfield IN

1540

13

44

21:43.7

7:00/M

7

Christopher Lavelle

2266

13

61

22:37.3

7:18/M

8

Cody Allmon

1678

14

72

23:08.2

7:28/M

9

Landon Moffett Lafayette IN

2140

14

73

23:09.2

7:28/M

10

Michael Blanding Elgin IL

1708

14

77

23:22.7

7:32/M

11

Mark Richards Osceola IN

1463

17

105

24:22.3

7:52/M

12

Lutz Alex

1597

15

106

24:24.5

7:52/M

13

andrew brueck Lakeville IN

1161

15

134

25:16.8

8:09/M

14

Chad Kavas Elkhart IN

1330

13

145

25:42.4

8:17/M

15

Doug Moody South Bend IN

1411

13

147

25:44.6

8:18/M

16

micah calhoun plymouth IN

1169

13

171

26:30.7

8:33/M

17

Nathanael Hiatt PLYMOUTH IN

1300

14

198

27:22.3

8:50/M

18

Moser Zach

1611

13

233

28:28.8

9:11/M

19

Noah Price Nappanee IN

1452

13

243

28:45.6

9:16/M

20

Connor Wilder Fishers IN

1566

15

269

29:11.3

9:25/M

21

Thompson Colin

1586

16

340

30:24.6

9:48/M

22

Seth Beiswenger Indianapolis IN

1130

16

418

32:59.4

10:38/M

23

Cody Collins Osceola IN

1192

16

463

35:09.7

11:20/M

 

Female 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Abby Schwenk Rochester IN

1492

22

52

22:20.5

7:12/M

2

Sarah Konkey Hamlet IN

1350

21

92

23:45.4

7:40/M

3

Nikki McCracken

1669

20

117

24:52.5

8:01/M

4

Brooklynne Slabaugh Leesburg IN

1512

20

140

25:29.5

8:13/M

5

Heather Kranenburg Grovertown IN

1353

24

146

25:43.8

8:18/M

6

Rebecca Kobe Portage IN

1346

21

170

26:29.5

8:33/M

7

Megan Schori Plymouth IN

1489

24

172

26:32.4

8:34/M

8

Dani Wise Plymouth IN

1575

19

202

27:39.5

8:55/M

9

Staci O'Dell Argos IN

1431

19

242

28:39.3

9:15/M

10

Meg Shaw Bristol IN

1504

24

252

28:56.5

9:20/M

11

Justina Ravenscroft Bourbon IN

1456

24

262

29:07.2

9:24/M

12

Raquel Trejo WHITESTOWN IN

1541

22

286

29:21.5

9:28/M

13

Georgiana Solis

1607

21

310

29:49.3

9:37/M

14

Stacy Vervynckt

1628

21

332

30:10.3

9:44/M

15

Kylene Wilder Fishers IN

1568

21

336

30:19.1

9:47/M

16

Allie Morlan Plymouth IN

1413

22

394

32:05.5

10:21/M

17

Kristin Curtis North Liberty IN

1204

24

415

32:51.6

10:36/M

18

Kylie Moffett Lafayette IN

1406

19

435

33:48.3

10:54/M

19

Esther Bixby Plymouth IN

1146

22

452

34:39.5

11:11/M

20

Treat Emily

1261

22

458

34:57.8

11:16/M

21

Crystal Clemons North Liberty IN

1188

24

479

36:02.7

11:37/M

22

Allyson Crawford Plymouth IN

1710

22

483

36:06.6

11:39/M

23

Amanda Rapo

1633

20

491

36:14.3

11:41/M

24

Kertai BreAunna

1587

20

527

39:35.3

12:46/M

25

Andrea Walker Upland IN

1553

21

536

40:02.1

12:55/M

26

Alyssa Glover Cedar Lake IN

1012

22

552

42:18.1

13:39/M

27

Courtney Rowe Crown Point IN

1030

23

553

42:18.8

13:39/M

28

Sarah Fishburn Plymouth IN

1246

20

568

44:23.4

14:19/M

 

Male 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ibarra Santiago

1605

19

7

18:07.7

5:51/M

2

Austin O'Connor North Liberty IN

1430

22

20

19:42.2

6:21/M

3

Jonathan Wesner Columbia City IN

1736

19

21

19:43.7

6:22/M

4

Darek Morris walkerton IN

1417

22

46

22:04.7

7:07/M

5

Juan Barbosa Warsaw IN

1115

23

47

22:05.5

7:07/M

6

alex gorsuch middlebury IN

1268

23

49

22:11.7

7:09/M

7

Tanner Brooks Walkerton IN

1709

20

51

22:15.3

7:11/M

8

Benjamin Copeland Saint Charles IL

1196

24

79

23:23.5

7:33/M

9

Dylan Lemert South Bend IN

1367

20

88

23:42.3

7:39/M

10

daniel reynolds fort wayne IN

1460

23

91

23:44.2

7:39/M

11

Joey Molnar Tuscon AZ

1409

24

120

24:58.8

8:03/M

12

Kreig Voreis Lake Bluff IL

1734

20

130

25:10.7

8:07/M

13

Jacob Bell Walkerton IN

1132

20

139

25:26.2

8:12/M

14

Neil Ahrendt Indianapolis IN

1104

23

168

26:24.9

8:31/M

15

Christopher Schenkel Cincinnati OH

1733

24

174

26:36.5

8:35/M

16

Ryan Carlberg Bloomington IN

1170

22

365

31:13.5

10:04/M

17

Benjamin Fisher N Manchester IN

1247

21

535

40:01.9

12:55/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Amber Mazeika Lafayette IN

1382

27

43

21:38.2

6:59/M

2

Sara Compton Star City IN

1194

25

74

23:09.8

7:28/M

3

Kari Futa Walkerton IN

1257

27

87

23:40.9

7:38/M

4

Ashley Morrison Peru IN

1422

25

99

24:03.2

7:45/M

5

Alicia Davis

1680

28

160

26:13.3

8:27/M

6

Mista Lauber Plymouth IN

1723

27

217

27:58.6

9:01/M

7

Ann Heathco Plymouth IN

1293

29

222

28:07.3

9:04/M

8

Trisha Forry Granger IN

1253

29

249

28:52.1

9:19/M

9

Wendy Teall McCordsville IN

1536

29

260

29:06.7

9:23/M

10

Beth Stroven Granger IN

1529

29

266

29:09.4

9:24/M

11

maureen bauschke kalamazoo MI

1122

29

279

29:17.2

9:27/M

12

Christine Ellsworth Muncie IN

1232

27

297

29:33.1

9:32/M

13

Marie Fessler

1672

28

300

29:37.2

9:33/M

14

Mindy Crawford Plymouth IN

1712

28

323

30:01.8

9:41/M

15

Jessica Babbitt Avon IN

1112

28

325

30:05.1

9:42/M

16

Jodie Carlberg Bloomington IN

1171

26

345

30:29.1

9:50/M

17

Sarah Miller Indianapolis IN

1400

27

359

30:59.8

10:00/M

18

Katie McDowell West Lafayette IN

1387

27

360

30:59.8

10:00/M

19

Laura McClure North Liberty IN

1383

25

366

31:14.3

10:05/M

20

Sara Stevens North Liberty IN

1525

25

367

31:14.5

10:05/M

21

Elizabeth Birchmeier Naperville IL

1139

25

374

31:26.9

10:08/M

22

Vicki Palmer Plymouth IN

1436

25

385

31:52.8

10:17/M

23

Danielle Briney South Bend IN

1152

25

401

32:18.5

10:25/M

24

Sarah Ramos Hobart IN

1454

27

404

32:27.1

10:28/M

25

Paige Walker Kokomo IN

1552

25

407

32:32.3

10:30/M

26

Jodie Emerick Avilla IN

1233

28

408

32:33.7

10:30/M

27

Laura Jones Indianapolis IN

1323

28

409

32:35.5

10:31/M

28

Olivia Gilliland Chattanooga TN

1263

25

421

33:03.3

10:40/M

29

Jacquelyn Brubater

1675

26

455

34:43.7

11:12/M

30

Christy Leonhardt Knox IN

1370

27

459

35:06.3

11:19/M

31

Heather Selmer Knox IN

1497

27

461

35:06.6

11:19/M

32

Ami Mappes South Bend IN

1378

25

470

35:51.7

11:34/M

33

Sarah King West Allis WI

1341

27

474

35:57.4

11:36/M

34

Brittany Smith Plymouth IN

1517

27

480

36:04.3

11:38/M

35

Jessica Walter Bremen IN

1735

27

481

36:05.8

11:38/M

36

Sara Krieg Alto MI

1355

29

482

36:06.2

11:39/M

37

Jessica Johnson Fort Wayne IN

1320

26

494

36:20.1

11:43/M

38

Katie Nuest Hebron IN

1427

26

512

37:37.8

12:08/M

39

beth howard Laporte IN

1312

29

546

41:17.7

13:19/M

40

Herbert Katherine

1608

26

576

48:58.9

15:48/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mark Byelick Mishawaka IN

1167

26

4

17:20.4

5:35/M

2

Scott Stalbaum

1662

28

5

17:21.2

5:36/M

3

Michael Clements

1639

28

6

17:40.7

5:42/M

4

Adam Huber Culver IN

1315

25

8

18:18.5

5:54/M

5

nicholas fonseca Plymouth IN

1252

26

17

19:27.1

6:16/M

6

Tom Carter Granger IN

1175

29

22

19:44.9

6:22/M

7

Brent Dongell Plymouth IN

1220

27

26

20:05.4

6:29/M

8

Preston Crilow Lafayette IN

1199

26

45

22:03.3

7:07/M

9

Arron Pearson

1625

29

50

22:13.7

7:10/M

10

Stephen Hausmann Naperville IL

1291

25

60

22:36.6

7:17/M

11

Michael Shannon

1647

29

107

24:38.5

7:57/M

12

Ryan Ellsworth Muncie IN

1231

26

112

24:45.2

7:59/M

13

Dennis Barbosa Fort Wayne IN

1116

25

124

25:02.4

8:05/M

14

Pete Gaffney South Bend IN

1258

28

131

25:12.1

8:08/M

15

David Clark Middlebury IN

1187

29

144

25:42.2

8:17/M

16

Andrew High Plymouth IN

1304

26

151

25:52.3

8:21/M

17

Ben Iler Indianapolis IN

1721

26

153

25:54.8

8:21/M

18

Eric Teall McCordsville IN

1535

28

196

27:20.3

8:49/M

19

Landon Lauber Plymouth IN

1724

28

216

27:56.5

9:01/M

20

Tony Rowe Indianapolis IN

1473

25

264

29:08.3

9:24/M

21

Matt Crawford Plymouth IN

1198

27

315

29:54.4

9:39/M

22

Eric Bomkamp

1632

29

317

29:57.8

9:40/M

23

Adam Crawford Plymouth IN

1711

28

324

30:03.7

9:42/M

24

Patrick Crone Walkerton IN

1202

27

357

30:59.3

10:00/M

25

Aaron Jones Indianapolis IN

1322

27

549

41:35.3

13:25/M

26

aaron mondy Plymouth IN

1410

26

564

44:05.2

14:13/M

27

Birchmeier Jason

1020

28

569

44:28.9

14:21/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Kristi Meister Bremen IN

1589

31

80

23:24.7

7:33/M

2

Linda Wilson South Bend IN

1571

33

94

23:50.9

7:41/M

3

Rachael Stackhouse

1631

32

108

24:38.7

7:57/M

4

Amber Sherman Warsaw IN

1506

32

149

25:51.5

8:20/M

5

DIANE FITZPATRICK NAPPANEE IN

1249

32

169

26:29.3

8:33/M

6

kelly westafer bourbon IN

1564

32

191

27:09.8

8:45/M

7

jill mckinney argos IN

1389

32

192

27:09.8

8:45/M

8

Marisa Daly Valparaiso IN

1210

34

193

27:10.4

8:46/M

9

Mindy Wallpe-Coles Hartford City IN

1558

33

213

27:54.3

9:00/M

10

Sandra Miller Goshen IN

1399

34

237

28:33.3

9:13/M

11

Amanda Morris-Feldman Plymouth IN

1421

30

244

28:45.8

9:16/M

12

mamie Geist Ameling plymouth IN

1262

31

245

28:46.6

9:17/M

13

Nichole Frank Walkerton IN

1256

30

296

29:32.5

9:32/M

14

Jennie Rhoads Plymouth IN

1462

31

303

29:43.5

9:35/M

15

Emily Ma Richmond VA

1374

32

304

29:43.6

9:35/M

16

Lindi Gubbins Crown Point IN

1276

31

319

29:58.4

9:40/M

17

Millisa Harper Goshen IN

1284

33

334

30:15.2

9:45/M

18

Rachel Sparke Granger IN

1519

33

341

30:25.7

9:49/M

19

Natalie Miller Austin TX

1395

31

370

31:21.3

10:07/M

20

Emily Lavelle

2267

30

377

31:29.7

10:09/M

21

Serena Hawley Plymouth IN

1292

30

378

31:33.6

10:11/M

22

Erin Ginter Mishawaka IN

1264

30

379

31:35.2

10:11/M

23

Jessica Gruber Mishawaka IN

1274

34

383

31:38.9

10:12/M

24

Amy Bierman Hendersonville TN

1137

34

392

32:04.8

10:21/M

25

Renee Powell Plymouth IN

1450

34

395

32:06.5

10:21/M

26

Emily Winkelmann Greenwood IN

1572

34

399

32:14.8

10:24/M

27

Jessica Murphi

1665

33

405

32:29.2

10:29/M

28

Elizabeth Brewer

1634

30

410

32:36.6

10:31/M

29

Emily Aker Chicago IL

1701

30

412

32:42.8

10:33/M

30

Leah Colvin Marion IN

1193

32

428

33:26.2

10:47/M

31

Melissa Killian Crown Point IN

1339

31

430

33:27.4

10:47/M

32

Lana McCoy

1603

34

440

33:58.5

10:57/M

33

Corey Duncan

1660

32

449

34:23.8

11:05/M

34

Jessica Golding West Allis WI

1267

34

475

35:57.4

11:36/M

35

amy utz granger IN

2219

30

492

36:14.3

11:41/M

36

Mewsette Cartwright Plymouth IN

1176

34

524

39:14.5

12:39/M

37

Windie Miller Plymouth IN

1403

34

531

39:48.5

12:50/M

38

Chalice Dalton Plymouth IN

1209

30

532

39:50.6

12:51/M

39

Jessica McFarland Mentone IN

1388

30

562

43:29.9

14:02/M

40

Vel Wheeler Sun Prairie WI

1595

33

572

45:25.5

14:39/M

41

Mandy Winrotte Plymouth IN

1574

33

581

52:18.9

16:52/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Adam Polhemus

1643

32

12

18:47.7

6:04/M

2

CHAD VAN HERK PLYMOUTH IN

1545

32

24

20:02.2

6:28/M

3

Matt Meyer

1636

34

25

20:02.4

6:28/M

4

Eric Haffner Elkhart IN

1279

31

27

20:11.4

6:31/M

5

Corban Quance Warsaw IN

1732

31

38

21:04.7

6:48/M

6

Richard Tillema Wheatfield IN

1539

34

40

21:15.3

6:51/M

7

Jerami Huff Nappanee IN

1318

31

63

22:40.5

7:19/M

8

David Kemple Indianapolis IN

1334

33

95

23:52.3

7:42/M

9

Steve Farmer South Bend IN

1237

34

97

23:57.7

7:44/M

10

Russ Hertzog Grundy VA

1298

33

100

24:09.8

7:47/M

11

Joseph Krupp Plymouth IN

1357

31

125

25:03.1

8:05/M

12

Kris Smith Richmond VA

1516

32

132

25:16.5

8:09/M

13

John Margon

1677

31

180

26:51.3

8:40/M

14

Chad Bishop Plymouth IN

1704

33

188

27:02.2

8:43/M

15

Christian Milovich South BENd IN

1404

34

220

28:04.6

9:03/M

16

Mark Spencer Navarre FL

1520

31

224

28:08.8

9:05/M

17

Josh Umbaugh Plymouth IN

1544

31

225

28:09.8

9:05/M

18

Darryl Roeder Bremen IN

1471

33

247

28:50.6

9:18/M

19

Shawn Filson Plymouth IN

1245

33

251

28:55.9

9:20/M

20

Steve Fick Plymouth IN

1244

30

335

30:17.8

9:46/M

21

Brandon Bruce Plymouth IN

1159

30

338

30:23.6

9:48/M

22

Benjmain Burley Udall KS

1163

34

343

30:26.6

9:49/M

23

Josh McDowell West Lafayette IN

1386

31

358

30:59.6

10:00/M

24

Gregory Anders Warsaw IN

1110

30

369

31:16.1

10:05/M

25

Patrick Miller Austin TX

1402

30

372

31:22.1

10:07/M

26

Chris Lavelle

2265

31

376

31:29.5

10:09/M

27

Denver Bierman Hendersonville TN

1136

34

393

32:04.8

10:21/M

28

Ben King Cincinnati OH

1340

33

465

35:45.9

11:32/M

29

Jason Lemler Bourbon IN

1369

30

505

37:12.3

12:00/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Melanie Strian Plymouth IN

1527

39

54

22:24.2

7:14/M

2

Sonya Wolfe Nappanee IN

1579

35

64

22:46.6

7:21/M

3

Lauri Magyoran Palm beach gardens FL

1376

37

75

23:21.8

7:32/M

4

Jacqueline Weber St. John IN

1562

38

83

23:35.2

7:36/M

5

Chable Johnson

1651

36

182

26:55.2

8:41/M

6

Debbie Johnson-Miller Mishawaka IN

1321

37

205

27:41.7

8:56/M

7

Heather Peter Noblesville IN

1440

38

209

27:45.5

8:57/M

8

Nancy Adams Mishawaka IN

1102

39

248

28:51.8

9:18/M

9

Rhonda Benson

1667

35

257

28:59.5

9:21/M

10

Ann Barker Winona Lake IN

1117

37

258

29:01.6

9:22/M

11

Amanda Mansfield Auburn IN

1377

35

283

29:20.3

9:28/M

12

Amy Carpenter Chandler AZ

1174

38

294

29:30.2

9:31/M

13

Rosie Heise Knox IN

1294

36

299

29:37.2

9:33/M

14

amy chizum argos IN

1185

35

308

29:46.2

9:36/M

15

Heather Birk Plymouth IN

1140

39

322

30:01.3

9:41/M

16

Gayle Eck Avon IN

1227

37

380

31:36.6

10:12/M

17

Debra Fox Portland OR

1255

37

386

31:54.4

10:17/M

18

Bonnie Burley Udall KS

1164

38

403

32:24.3

10:27/M

19

Stephanie Metsker Plymouth IN

1392

36

414

32:50.2

10:35/M

20

Jenny Lewallen Brighton MI

1371

37

422

33:04.7

10:40/M

21

Kathy Wade Plymouth IN

1549

39

447

34:19.5

11:04/M

22

Rena Fox wakarusa IN

1254

35

467

35:49.6

11:33/M

23

Andrea Cripe Nappanee IN

1200

38

471

35:56.2

11:35/M

24

Sarah Klingerman plymouth IN

1343

37

484

36:07.2

11:39/M

25

BRANDI BUSSARD Tippecanoe IN

1165

38

485

36:08.5

11:39/M

26

Jennifer Archer Niles MI

1111

36

489

36:11.1

11:40/M

27

Jennifer Spear

1656

36

519

38:07.3

12:18/M

28

Melinda Dwyer Greenwood IN

1715

35

528

39:36.3

12:46/M

29

Casie Rowe Argos IN

1474

36

584

52:57.8

17:05/M

30

Jodi Grossman Indianapolis IN

1273

39

585

52:58.1

17:05/M

31

Angela GerhartMiller Plymouth IN

1717

38

588

53:04.4

17:07/M

32

Cather Ethel

1594

36

592

53:41.3

17:19/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Josh Casper Plymouth IN

1179

36

28

20:18.3

6:33/M

2

Ryan Rust Plymouth IN

1476

39

41

21:25.2

6:55/M

3

Eric Durnil Carmel IN

1226

38

70

22:58.4

7:25/M

4

Kirk Scott Mishawaka IN

1494

39

89

23:43.1

7:39/M

5

Derek Perkins Culver IN

1438

37

98

24:00.6

7:45/M

6

David Peter Noblesville IN

1441

35

101

24:15.8

7:49/M

7

Brian Kucera Plymouth IN

1358

37

109

24:39.1

7:57/M

8

DAVID PHILEBAUM PORTLAND IN

1051

39

133

25:16.5

8:09/M

9

Hutcings Zacc

1600

38

150

25:51.5

8:20/M

10

Jason Harper Goshen IN

1285

39

166

26:19.6

8:29/M

11

John Butler Atwood IN

1166

37

183

26:56.5

8:41/M

12

Pete Kopetski Lafayette IN

1352

36

236

28:32.5

9:12/M

13

James Stroven Granger IN

1528

36

265

29:09.4

9:24/M

14

Matthew Carpenter Chandler AZ

1173

37

311

29:49.8

9:37/M

15

Jody Birk Plymouth IN

1141

38

320

29:59.9

9:40/M

16

Randy Cripe Nappanee IN

1201

39

328

30:08.2

9:43/M

17

Steve Keranko Rochester IN

1335

38

333

30:11.3

9:44/M

18

Cather Guy

1593

39

350

30:44.2

9:55/M

19

Chris Baldwin Westfield IN

1703

39

355

30:56.3

9:59/M

20

Brian Winkelmann Greenwood IN

1573

35

397

32:14.2

10:24/M

21

RYAN MORRIS CULVER IN

1416

35

432

33:32.9

10:49/M

22

Rex Robison Rochester IN

1467

38

442

34:00.2

10:58/M

23

Larry Hatcher Jr Plymouth IN

1290

38

446

34:19.3

11:04/M

24

Mike DeMont Plymouth IN

1588

39

478

35:59.8

11:36/M

25

Raul Lopez

1681

38

509

37:30.4

12:06/M

26

Jason Hix South Bend IN

1307

38

513

37:38.8

12:08/M

27

Greg Moody South Bend IN

1412

37

516

37:45.5

12:11/M

28

Stephen Wheeler Sun Prairie WI

1596

37

570

44:50.3

14:28/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jody Chaplin Mishawaka IN

1182

40

76

23:22.2

7:32/M

2

Stacey Moody

1606

40

186

26:57.9

8:42/M

3

Nicole Hiatt PLYMOUTH IN

1299

41

218

27:59.5

9:02/M

4

Sheri Paniccia

1666

42

256

28:59.5

9:21/M

5

Traci Nobbe Connersville IN

1426

43

314

29:53.6

9:38/M

6

Lisa Allmon Plymouth IN

1107

41

342

30:25.8

9:49/M

7

Amanda Petrucelli Plymouth IN

1445

40

364

31:11.4

10:04/M

8

Christina Henry Mishawaka IN

1296

41

371

31:22.1

10:07/M

9

Michele Bollinger Porter IN

1148

42

381

31:37.3

10:12/M

10

Rhecia Brown Ferdinand IN

1156

43

391

32:02.8

10:20/M

11

Kristina Robison Rochester IN

1468

41

413

32:44.3

10:34/M

12

Heather Mason Granger IN

1728

41

425

33:16.3

10:44/M

13

Jaimie Seward Marion IN

1500

40

429

33:26.4

10:47/M

14

Andrea Faltynski South Bend IN

1236

40

441

33:58.8

10:57/M

15

Charles Hiester Bremen IN

1302

42

477

35:58.9

11:36/M

16

cathy lawson hobart IN

1360

40

496

36:43.6

11:51/M

17

Mischell Browning Bremen IN

1158

43

501

36:59.8

11:56/M

18

Susan Grossman Claypool IN

1272

41

518

38:06.4

12:17/M

19

Irma Cruz Whitestown IN

1203

43

522

38:56.4

12:34/M

20

George Leanne Bremen IN

1362

42

526

39:17.9

12:40/M

21

Dara Guse Wanatah IN

1278

40

529

39:45.9

12:49/M

22

Susanne Baughman Indianapolis IN

1120

41

543

40:29.5

13:04/M

23

Wozniak Kristi

1602

40

544

40:29.5

13:04/M

24

Lori Faucett Etna Green IN

1238

42

557

43:11.3

13:56/M

25

Karry Kamp Rochester IN

1326

40

558

43:22.5

13:59/M

26

Jill Sweet Plymouth IN

1533

43

559

43:28.9

14:01/M

27

Laurie VanderVelden Walkerton IN

1547

44

563

43:41.6

14:05/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jeff Fitch

1623

42

10

18:30.9

5:58/M

2

Eric Knapp Plymouth IN

1344

43

23

19:49.2

6:24/M

3

Matt Harrington Granger IN

1287

41

30

20:21.6

6:34/M

4

goose hiatt rochester IN

1719

41

31

20:21.8

6:34/M

5

David Darr Bourbon IN

1211

41

36

20:50.7

6:43/M

6

Stan Kauffman Goshen IN

1329

44

48

22:06.9

7:08/M

7

Paul Walker Bourbon IN

1554

43

71

23:04.1

7:26/M

8

Chris Felke Plymouth IN

1242

44

78

23:22.8

7:32/M

9

Jesse Harper Valparaiso IN

1283

41

90

23:43.8

7:39/M

10

Edward McDermott River Forest IL

1385

43

110

24:39.5

7:57/M

11

Rob Kamp Rochester IN

1325

44

116

24:51.4

8:01/M

12

Christopher Beiswenger Indianapolis IN

1128

44

119

24:58.4

8:03/M

13

rodney massing naperville IL

1380

42

122

25:00.5

8:04/M

14

Brian Hides Lake Bluff IL

1720

40

129

25:10.3

8:07/M

15

Jeff Ploense Granger IN

1730

40

152

25:54.5

8:21/M

16

Lutz Chris

1598

40

176

26:48.6

8:39/M

17

Fernando Gomez jr. plymouth IN

1599

42

178

26:50.4

8:39/M

18

Dan Williams warsaw IN

1570

44

181

26:51.8

8:40/M

19

Tony Plothow Plymouth IN

1448

44

190

27:03.4

8:44/M

20

Eric Moll South Bend IN

1408

43

214

27:54.3

9:00/M

21

Bob Lyon argos IN

1373

40

227

28:16.7

9:07/M

22

Doug Brown Goshen IN

1155

42

228

28:20.1

9:08/M

23

bill sauer elkhart IN

1481

42

267

29:09.8

9:24/M

24

Carl Dull Goshen IN

1222

42

282

29:18.3

9:27/M

25

Chad Morlan Plymouth IN

1414

42

290

29:25.6

9:29/M

26

Gregory Satoski

2287

44

295

29:30.4

9:31/M

27

Charles Hiester Bremen IN

1303

43

329

30:08.7

9:43/M

28

Jim Hartung Bourbon IN

1289

44

354

30:49.5

9:56/M

29

Stephen Brown Ferdinand IN

1157

41

387

31:54.6

10:17/M

30

David Elke South bend IN

1229

44

472

35:56.8

11:35/M

31

Shawn Nuest Hebron IN

1428

44

486

36:08.8

11:39/M

32

Timothy Guse Wanatah IN

1277

43

508

37:27.8

12:05/M

33

Hilgendorf Kevin

1614

43

523

39:13.4

12:39/M

34

David Daake Rochester IN

1207

44

567

44:09.3

14:15/M

35

Andy Sieferman Brownsburg IN

1510

43

578

50:49.3

16:24/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Joni McCracken

1670

46

103

24:19.5

7:51/M

2

Andrea Rutkowski South Bend IN

1478

47

135

25:20.5

8:10/M

3

Karen Kieper Goshen IN

1338

45

164

26:15.7

8:28/M

4

LUANN NEFF GOSHEN IN

1424

49

177

26:49.5

8:39/M

5

Missy Richardson North Liberty IN

1464

45

184

26:57.5

8:42/M

6

beverly wojcik berrien springs MI

1578

46

195

27:13.5

8:47/M

7

martha sell bourbon IN

1496

45

235

28:32.3

9:12/M

8

Cris Koenemann Plymouth IN

1349

49

246

28:47.3

9:17/M

9

Angie Stults Plymouth IN

1530

45

274

29:15.5

9:26/M

10

Susan Fazekas Chesterton IN

1239

49

276

29:16.4

9:26/M

11

marta ulrich logansport IN

1543

45

278

29:16.8

9:26/M

12

Trisha Mishler Crawfordsville IN

1405

47

293

29:29.8

9:31/M

13

Terry Powers Winona Lake IN

1731

48

306

29:45.4

9:36/M

14

Kathleen Ward Cross Lanes WV

1561

45

318

29:58.3

9:40/M

15

Kathy Holcomb Star City IN

1309

49

327

30:07.5

9:43/M

16

Christine Suarez Whiting IN

1531

48

348

30:36.9

9:52/M

17

roxann kobelt plymouth IN

1347

45

437

33:54.3

10:56/M

18

Lori Miller Plymouth IN

1396

48

453

34:40.6

11:11/M

19

Tona Molebash Bremen IN

1407

46

460

35:06.5

11:19/M

20

Carlene Schindler South bend IN

1486

46

473

35:57.3

11:36/M

21

Kendra Hibbs Elkhart IN

1301

46

495

36:43.2

11:51/M

22

Stephanie Beiswenger Plymouth IN

1127

48

497

36:43.6

11:51/M

23

Laura Schmidt South Bend IN

1487

49

503

37:11.8

12:00/M

24

Josephine Randazzo Plymouth IN

1455

47

525

39:14.7

12:39/M

25

Laurie Satoski La Porte IN

1480

46

534

39:59.4

12:54/M

26

Jennie Wilder Fishers IN

1567

46

539

40:08.8

12:57/M

27

Tammy Enders Warsaw IN

1234

47

547

41:31.8

13:24/M

28

Susan Peters Grovertown IN

1444

47

550

41:42.5

13:27/M

29

Johnna Barck

1638

45

560

43:29.3

14:02/M

30

Dani Sieferman Brownsburg IN

1511

46

577

50:49.3

16:24/M

31

irene davies plymouth IN

1214

45

580

52:08.3

16:49/M

32

Karen Beiswenger Indianapolis IN

1131

45

590

53:05.3

17:07/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Garry Harrington South Bend IN

1288

48

11

18:41.3

6:02/M

2

Dana Neer

2288

48

16

19:11.7

6:11/M

3

Michael Almasi Shipshewana IN

1108

49

19

19:39.7

6:20/M

4

Todd Rothi Bristol IN

1472

48

33

20:22.5

6:34/M

5

John Zappa Chicago IL

1585

49

39

21:05.6

6:48/M

6

Craig Miller Elkhart IN

1394

48

53

22:20.8

7:12/M

7

James Fozo

1657

45

62

22:37.7

7:18/M

8

NEAL WALLACE PLYMOUTH IN

1555

49

66

22:50.1

7:22/M

9

David Kieper Goshen IN

1336

45

86

23:38.5

7:37/M

10

Mark Doolittle Indianapolis IN

1221

49

96

23:53.1

7:42/M

11

Jeff Scheffee Monon IN

1482

45

102

24:17.5

7:50/M

12

Joe Lee Indianapolis IN

1363

48

113

24:46.4

7:59/M

13

richard mcdermott indianapolis IN

1384

47

127

25:06.8

8:06/M

14

Larry Pilson Springfield OH

1446

48

143

25:37.5

8:16/M

15

Todd Wallingford Knox IN

1557

49

148

25:46.5

8:19/M

16

Kevin Kavas Elkhart IN

1331

49

154

25:58.8

8:23/M

17

Bob Garrison

1616

48

159

26:11.5

8:27/M

18

Randy Newman North Liberty IN

1425

47

185

26:57.5

8:42/M

19

John Schenkel North Webster IN

1484

47

197

27:20.4

8:49/M

20

Cary Zartman

1658

46

203

27:40.7

8:55/M

21

Deitrick Behrens Elkhart IN

1125

48

206

27:41.8

8:56/M

22

Ray Charlesworth Wanatah IN

1184

45

230

28:22.5

9:09/M

23

stephen brueck Lakeville IN

1162

45

238

28:33.9

9:13/M

24

Rocky Ellis Logansport IN

1230

48

240

28:37.2

9:14/M

25

Mark Myers

1620

48

261

29:06.8

9:23/M

26

JOHN WADE PLYMOUTH IN

1550

49

280

29:18.1

9:27/M

27

Charles Blanding Elgin IL

1706

46

281

29:18.1

9:27/M

28

Rich Stauffer Plymouth IN

1522

46

288

29:22.6

9:28/M

29

Bob Endris Greensburg IN

1235

48

289

29:24.3

9:29/M

30

Todd Parker South Bend IN

1437

47

301

29:37.8

9:33/M

31

Jeff Lawson

1621

49

305

29:44.5

9:35/M

32

Chris Lemert South Bend IN

1366

49

316

29:56.3

9:39/M

33

William Loring Osceola IN

1727

47

490

36:11.3

11:40/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Michele Taylor South Bend, IN

1534

53

34

20:23.9

6:35/M

2

Kathy Smart Plymouth IN

1513

51

138

25:25.5

8:12/M

3

Debbie Palmer Plymouth IN

1435

51

156

26:02.5

8:24/M

4

Viki Anderson

1646

52

231

28:24.4

9:10/M

5

Sandra Zielinski

1615

50

234

28:31.6

9:12/M

6

Lori Virgil Granger IN

1548

52

285

29:21.3

9:28/M

7

mary workman bourbon IN

1581

50

326

30:05.3

9:42/M

8

Claudia Surguy Plymouth IN

1532

50

352

30:45.2

9:55/M

9

Karen Suitor

1645

52

363

31:10.3

10:03/M

10

Peggy Rhoads Plymouth IN

1461

53

389

31:57.3

10:18/M

11

Traci Yohler Carmel IN

1583

50

390

31:59.8

10:19/M

12

Liza Ahrendt Bowling Green KY

1103

50

416

32:55.8

10:37/M

13

Laura Vervynckt

1629

51

423

33:04.7

10:40/M

14

Charlee Schwenk Rochester IN

1490

54

424

33:07.3

10:41/M

15

Patsy Miller

1653

53

439

33:58.4

10:57/M

16

Rosario Kobe Portage IN

1345

53

457

34:56.5

11:16/M

17

Nancy King Plymouth IN

1342

53

466

35:46.5

11:32/M

18

leslie maynard turkey creek KY

1381

51

469

35:51.3

11:34/M

19

Mary Ryan South Bend IN

1479

52

493

36:16.9

11:42/M

20

Mary Broccolo-Derr Niles MI

1154

53

498

36:45.3

11:51/M

21

Cindy Hall Hammond IN

1718

53

506

37:17.5

12:02/M

22

Bobbi Woodruff mishawaka IN

1580

51

510

37:35.8

12:07/M

23

diane hudak lowell IN

1316

52

514

37:39.6

12:09/M

24

Nancy Fisher N Manchester IN

1248

54

533

39:59.3

12:54/M

25

Joan Cather Elizabethtown KY

1180

51

574

47:32.8

15:20/M

26

yolanda fonseca plymouth IN

1251

50

579

52:08.3

16:49/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jeff Scott Winamac IN

1495

50

37

21:03.1

6:47/M

2

Eddie Drudge Claypool IN

1714

53

59

22:36.4

7:17/M

3

Miller Scott

1601

50

65

22:49.5

7:22/M

4

Eric Hudson Bremen IN

1317

50

81

23:28.1

7:34/M

5

Ric Herrera South Bend IN

1297

50

85

23:37.1

7:37/M

6

Don Bixby Plymouth IN

1145

54

93

23:46.6

7:40/M

7

mark berger plymouth IN

1135

51

123

25:01.7

8:04/M

8

James Shamo Lakeville IN

1501

51

126

25:04.3

8:05/M

9

Mark Zak

1648

52

136

25:21.7

8:11/M

10

Lenne Tommy

1609

51

142

25:35.5

8:15/M

11

Curt Palmer Plymouth IN

1433

52

155

26:01.6

8:24/M

12

Joe Barnes Plymouth IN

1119

50

179

26:50.6

8:39/M

13

Richard Becker South Bend IN

1123

50

199

27:27.2

8:51/M

14

Dave stauffer Granger IN

1523

52

212

27:53.9

9:00/M

15

Dave Wise

1641

50

215

27:56.3

9:01/M

16

Jay Huber Nappanee IN

1314

52

223

28:08.3

9:05/M

17

Shaffer Carl

1047

54

226

28:13.2

9:06/M

18

Jeff Florian West Lafayette IN

1250

54

255

28:58.9

9:21/M

19

Daniel Clough Plymouth IN

1189

52

272

29:14.5

9:26/M

20

Ted Schenkel Warsaw IN

1485

53

291

29:26.7

9:30/M

21

Ben Krupowicz Naperville IL

1356

53

356

30:58.5

9:59/M

22

Gary Ahrendt Bowling Green KY

1105

50

417

32:56.8

10:37/M

23

Edwin Meyer South Bend IN

1393

52

420

33:01.7

10:39/M

24

Kerry O'Brien Plymouth IN

1429

54

431

33:28.8

10:48/M

25

Dave Meuninck

1637

53

456

34:45.7

11:13/M

26

Michael Kuss Walkerton IN

1359

50

502

37:05.5

11:58/M

27

Don Hurd

1618

54

515

37:44.3

12:10/M

 

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Brenda Wiseman niles MI

1576

55

115

24:48.6

8:00/M

2

Anna Roe Rochester IN

1470

57

337

30:21.2

9:47/M

3

Laura Gough Plymouth IN

1269

59

344

30:26.8

9:49/M

4

Linda Johnsen Dyer IN

1319

59

349

30:39.7

9:53/M

5

Julia Kay Grzesiak Russiaville IN

1275

57

400

32:16.5

10:25/M

6

Bonnie Schwenk Walkerton IN

1493

56

426

33:20.5

10:45/M

7

Miller Leslie

1610

58

462

35:07.8

11:20/M

8

Linda Wallace Mishawaka IN

1556

57

520

38:16.5

12:21/M

9

janet hoffman frankton IN

1308

55

542

40:24.8

13:02/M

10

Beth Siderius Carol Stream IL

1508

56

554

42:37.6

13:45/M

11

NANCY GALLOWAY PLYMOUTH IN

1260

56

586

52:58.5

17:05/M

 

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jim Henry

1673

57

35

20:33.3

6:38/M

2

Peter Karlowicz Cassopolis MI

1328

56

57

22:31.9

7:16/M

3

Bill Nelson

1668

57

69

22:57.6

7:24/M

4

Lawrence Rusk South Bend IN

1475

59

82

23:30.4

7:35/M

5

Guillermo Barbosa Warsaw IN

1114

58

157

26:05.7

8:25/M

6

Bruce Daugherty Syracuse IN

1213

57

158

26:09.4

8:26/M

7

David Schwenk Walkerton IN

1491

55

175

26:39.7

8:36/M

8

Steven Hisey Elkhart IN

1305

58

187

26:58.2

8:42/M

9

Keith Losey

1654

55

270

29:13.1

9:25/M

10

George Kariger Plymouth IN

1327

59

275

29:16.2

9:26/M

11

Randy Zima

1676

58

292

29:29.2

9:31/M

12

Gary Briscoe Mishawaka IN

1153

57

313

29:51.8

9:38/M

13

Oliver Dongell Plymouth IN

1219

58

339

30:24.6

9:48/M

14

john piwtorak winamac IN

1729

56

368

31:15.3

10:05/M

15

Wyatt Smith Lakeville IN

1518

55

450

34:38.4

11:10/M

16

Clyde Cartwright Plymouth IN

1177

56

499

36:51.2

11:53/M

17

Stephen Barber Plymouth IN

1113

57

500

36:51.4

11:53/M

18

DUAL D INDIANAPOLIS IN

1206

59

556

43:02.8

13:53/M

19

James Cather Elizabethtown KY

1181

55

566

44:08.5

14:14/M

20

Jeffrey Siderius Carol Stream IL

1509

55

571

45:22.5

14:38/M

21

Bruce Shanks Plymouth IN

1502

55

594

1:13:44.8

23:47/M

 

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Linda Perry

1674

64

277

29:16.4

9:26/M

2

Jill Howard Plymouth IN

1311

63

309

29:48.9

9:37/M

3

Pat Cole Lakeville IN

1191

61

362

31:04.4

10:01/M

4

Mary McHugh

1652

60

448

34:21.7

11:05/M

5

Beverly Bonnema-Ream Schererville IN

1149

64

507

37:21.0

12:03/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Terry Engle Leiters Ford IN

1716

64

56

22:30.4

7:15/M

2

ARVIL HOWE South Bend IN

1313

60

68

22:52.7

7:23/M

3

Ralph Booker Plymouth IN

1150

62

162

26:14.3

8:28/M

4

Bill Kirsch Westfield IN

1722

61

163

26:14.4

8:28/M

5

george cook plymouth IN

1195

60

189

27:03.3

8:44/M

6

Kenneth Durnil Plymouth IN

1225

63

250

28:53.3

9:19/M

7

Ron Nalepinski Granger IN

1423

60

259

29:02.3

9:22/M

8

William Kratz South Bend IN

1354

60

263

29:07.8

9:24/M

9

Patrick Cottrell Notre Dame IN

1197

64

321

30:01.1

9:41/M

10

Paul Levett plymouth IN

1725

61

398

32:14.3

10:24/M

11

David Berger Wanatah IN

1134

64

530

39:46.3

12:50/M

12

Alan Robinson Chattanooga TN

1466

63

551

42:03.1

13:34/M

13

Stephen Eggleston Plymouth IN

1228

64

575

47:34.3

15:21/M

 

Female 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Maureen Reichart Bourbon IN

1458

67

487

36:09.8

11:40/M

2

Judith Abair Plymouth IN

1101

65

587

52:58.5

17:05/M

 

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mike Shuler LaPorte IN

1507

67

121

25:00.1

8:04/M

2

Larry Bigler Hamlet IN

1138

65

137

25:23.3

8:11/M

3

david alderfer argos IN

1106

65

307

29:45.8

9:36/M

4

Dave Ferency South Bend IN

1243

67

330

30:08.9

9:43/M

5

Stephen Kopetski Plymouth IN

1351

67

545

40:41.9

13:07/M

6

Dewey Price Nappanee IN

1453

66

561

43:29.6

14:02/M

 

Female 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Goldie Hooks Warsaw IN

1310

74

548

41:32.3

13:24/M

 

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

John Peters Peru IN

1443

70

165

26:19.5

8:29/M

2

Dick Harnly Fort Wayne IN

1282

73

232

28:26.5

9:10/M

3

john wraight plymouth IN

1582

74

468

35:50.1

11:34/M

4

Don Satoski

1655

74

517

38:04.6

12:17/M

 

Male 75 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Brackenbury Tom

1070

75

573

45:40.3

14:44/M

 

Male 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tom Magill

1640

82

521

38:36.1

12:27/M

 

15K Run

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Michaela Logue South Bend IN

2314

28

7

58:09.1

6:15/M

2

Monk Kimberly

2253

32

14

1:01:36.8

6:37/M

3

Jami Holm Plymouth IN

2089

34

18

1:02:46.1

6:45/M

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Todd Ptacer

2264

26

1

48:51.8

5:15/M

2

Matt Blume

2969

29

2

48:52.1

5:15/M

3

Brent Alexander

2970

31

3

48:58.1

5:16/M

 

Female 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Clare Firth Mishawaka IN

2060

13

93

1:14:13.1

7:59/M

 

Male 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tyler Hammond Chesterton IN

1280

15

43

1:07:23.2

7:15/M

2

Jim Hunt Porter IN

2099

16

90

1:13:46.6

7:56/M

3

Mitchell Blanding Elgin IL

2302

16

188

1:23:54.2

9:01/M

4

Jakob Keldsen Walkerton IN

2311

18

225

1:27:39.9

9:25/M

 

Female 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Julie Rodriguez Plymouth IN

2176

23

68

1:10:35.4

7:35/M

2

Shelby Faltynski

2278

24

94

1:14:22.6

8:00/M

3

Lauren Nuiver Grand Rapids MI

2151

23

113

1:17:13.6

8:18/M

4

Stephanie Parker Fort Wayne IN

2157

22

136

1:19:08.4

8:31/M

5

Whitney Trent Hamlet IN

2210

24

155

1:20:32.4

8:40/M

6

Abby Herbert Plymouth IN

2083

20

161

1:21:02.1

8:43/M

7

Heather Rathbun South Bend IN

2170

24

167

1:21:38.5

8:47/M

8

Ruth Kinyua Elkhart IN

2113

23

202

1:25:49.6

9:14/M

9

Jenni Hunt Porter IN

2100

21

235

1:28:57.7

9:34/M

10

Ashley Greenlee Plymouth IN

2307

24

303

1:50:40.9

11:54/M

 

Male 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Steve Smith Lowell IN

2197

24

15

1:02:07.5

6:41/M

2

Jacob Vervynckt

2274

24

35

1:06:12.1

7:07/M

3

Michael Partridge Bremen IN

2159

20

66

1:10:27.6

7:35/M

4

Chase Comus Indianapolis IN

2038

21

108

1:16:40.1

8:15/M

5

John Herbert Grand Rapids MI

2082

23

112

1:17:13.5

8:18/M

6

Zacc Sweet Hanna IN

2207

20

116

1:17:35.4

8:21/M

7

Michael Hooker

2273

23

134

1:19:04.8

8:30/M

8

David Burroughs

2275

22

135

1:19:06.9

8:30/M

9

Tony ross

2296

21

140

1:19:40.4

8:34/M

10

Lane Sander Winona Lake IN

2184

23

213

1:27:10.8

9:22/M

11

Steven Smith Chesterton IN

2198

19

234

1:28:57.3

9:34/M

12

Austin York Indianapolis IN

2242

21

247

1:30:21.4

9:43/M

13

Nash Matthew

2247

23

269

1:35:16.7

10:15/M

14

Joel Hawkins Middlebury IN

2076

24

280

1:37:13.2

10:27/M

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Julie Bock Columbia City IN

2019

29

106

1:16:34.1

8:14/M

2

Jennifer Baxter Larwill IN

2011

28

145

1:20:06.2

8:37/M

3

Deanna Grimes

2269

28

158

1:20:55.6

8:42/M

4

Anna Gilsinger

2268

27

159

1:21:00.7

8:43/M

5

Kalina McNeil Rochester IN

2131

29

189

1:23:56.1

9:02/M

6

Jessica Saiya Elkhart IN

2181

27

203

1:25:53.1

9:14/M

7

Brenda Bernotus Highland IN

2016

25

210

1:26:46.9

9:20/M

8

Julie Zeller South Bend IN

2245

29

211

1:26:52.2

9:20/M

9

Suzana Rodriguez Griffin Indianapolis IN

2178

27

221

1:27:33.4

9:25/M

10

Jenny Grindle Crawfordsville IN

2069

26

232

1:28:35.5

9:32/M

11

Nicole Benninghoff South Bend IN

2014

25

239

1:29:19.6

9:36/M

12

Brittany Burden Fishers IN

2028

25

241

1:29:24.9

9:37/M

13

Erin Groves Mishawaka IN

2071

26

260

1:32:09.6

9:55/M

14

Gretchen Martin Goshen IN

2128

26

266

1:34:55.3

10:12/M

15

Gail Crone Walkerton IN

2044

27

277

1:36:18.5

10:21/M

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Kevin Heckman Beaverdam OH

2308

26

4

54:23.5

5:51/M

2

Randy Frame Plymouth IN

2062

26

5

54:42.8

5:53/M

3

Bruce Faltynski

2279

28

6

55:41.6

5:59/M

4

Greg Howard

2979

29

9

58:34.1

6:18/M

5

Josh Deno

2271

27

11

59:34.1

6:24/M

6

Matthew Kariger Muncie IN

2110

27

13

1:01:11.5

6:35/M

7

Corcoran Patrick

2251

27

59

1:09:24.6

7:28/M

8

Jonathan Heilman Chicago IL

2309

29

97

1:15:09.6

8:05/M

9

TYLER WITT WARSAW IN

2238

26

102

1:15:58.4

8:10/M

10

Daniel Otto Chicago IL

2154

27

115

1:17:26.2

8:20/M

11

Nathan Houin

4802

28

127

1:18:21.3

8:25/M

12

Travis Johnson Fort Wayne IN

2106

27

137

1:19:15.9

8:31/M

13

Daniel Boughton

2978

29

198

1:25:26.2

9:11/M

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jill Heath Fort Wayne IN

2077

32

69

1:10:40.9

7:36/M

2

Sara Naylor Plymouth IN

2147

31

123

1:18:08.1

8:24/M

3

Sara Skodinsia

4823

32

130

1:18:48.7

8:28/M

4

King Heather

2249

34

139

1:19:37.8

8:34/M

5

Candy Frick Argos IN

2064

34

162

1:21:03.6

8:43/M

6

Danielle Gantz Plymouth IN

2066

31

164

1:21:18.9

8:45/M

7

Stella Richard Mishawaka IN

2173

33

182

1:23:19.5

8:58/M

8

SARA COSTELLO VALPARAISO IN

2042

33

196

1:25:15.1

9:10/M

9

Janelle Reese South Bend IN

2171

32

220

1:27:32.7

9:25/M

10

Natalie Frentz Edwardsburg MI

2063

33

249

1:30:21.7

9:43/M

11

Dana Varner

2289

31

261

1:32:27.1

9:56/M

12

Lindsay Namestnik North Liberty IN

2146

32

279

1:37:07.4

10:27/M

13

Jill Veselik South Bend IN

2220

31

281

1:37:14.7

10:27/M

14

Jennifer Neher Fort Wayne IN

2149

31

291

1:41:38.7

10:56/M

15

Jody Odell New Palestine IN

2316

32

298

1:45:14.5

11:19/M

16

Heidi Collins Goshen IN

2035

31

306

1:50:58.5

11:56/M

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Merlin Miller White Pigeon MI

2136

31

8

58:09.7

6:15/M

2

John Borman

2972

33

12

59:59.7

6:27/M

3

Todd Huff Rensselaer IN

2095

31

16

1:02:08.7

6:41/M

4

Matthew Johnston Cedar Lake IN

2108

31

17

1:02:23.6

6:42/M

5

Tyler Jackey South Bend IN

2102

30

21

1:03:18.6

6:48/M

6

Derek Opperman Granger IN

2153

34

27

1:04:37.7

6:57/M

7

omar jimenez Warsaw IN

2104

30

30

1:05:00.6

6:59/M

8

Treber Branden

2252

34

38

1:06:33.4

7:09/M

9

Keith Bock Columbia City IN

1147

34

46

1:07:46.2

7:17/M

10

Seth Robinson Chattanooga TN

2175

31

56

1:09:17.4

7:27/M

11

Timothy Emerick South Bend IN

2056

33

89

1:13:44.6

7:56/M

12

marvin Sandoval mishawaka IN

2185

30

98

1:15:20.6

8:06/M

13

Bryan Kerstell

2270

34

149

1:20:19.8

8:38/M

14

Zac See

2981

32

160

1:21:01.4

8:43/M

15

Robert Heiden South Bend IN

2078

30

168

1:21:40.3

8:47/M

16

garrick trotter goshen IN

2211

33

170

1:22:18.9

8:51/M

17

Justin Grubbs Bremen IN

2072

31

191

1:24:21.6

9:04/M

18

chris utz granger IN

2218

31

262

1:32:29.1

9:57/M

19

Darnell Griffin Indianapolis IN

2068

34

285

1:39:52.9

10:44/M

20

Nathan Arata

2974

34

292

1:41:40.9

10:56/M

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jennifer Brake South Bend IN

2024

36

23

1:03:48.3

6:52/M

2

Meredith Lemley Elkhart IN

2126

38

37

1:06:21.7

7:08/M

3

Tammy Zack Portage IN

2244

37

47

1:07:49.5

7:18/M

4

Marie Williams zionsville IN

2234

36

82

1:13:01.5

7:51/M

5

Colleen Dabler Osceola IN

2303

37

86

1:13:40.1

7:55/M

6

Cindy Steinbeck Porter IN

2203

36

105

1:16:28.6

8:13/M

7

Jennifer Scott South Bend IN

2188

39

128

1:18:30.2

8:26/M

8

Melissa Kirk Portage IN

2115

36

142

1:19:49.9

8:35/M

9

nicole christy plymouth IN

2033

39

165

1:21:21.7

8:45/M

10

katie sherwood plymouth IN

2194

36

175

1:22:40.1

8:53/M

11

Barb Martz

2298

36

178

1:22:49.1

8:54/M

12

Mindy Stookey

2297

37

179

1:22:49.1

8:54/M

13

Amy Johnson New Palestine IN

2107

36

251

1:30:24.1

9:43/M

14

Cheryl Moody South Bend IN

2142

36

254

1:30:58.7

9:47/M

15

Cheryl Satoski Union Mills IN

2186

39

255

1:31:00.3

9:47/M

16

Christen Ellis Argos IN

2054

36

257

1:31:27.7

9:50/M

17

Tennille Feece Plymouth IN

2305

35

258

1:31:57.4

9:53/M

18

Stephanie Czarnecki Plymouth IN

2045

36

278

1:36:26.7

10:22/M

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Ben Heilman Warsaw IN

2079

35

10

59:21.7

6:23/M

2

Steve Hissong

4672

37

22

1:03:19.7

6:48/M

3

Juan Campos Warsaw IN

2030

35

24

1:03:50.7

6:52/M

4

Michael Williams zionsville IN

2233

38

28

1:04:51.4

6:58/M

5

Eric Baxter Larwill IN

2012

35

31

1:05:02.3

7:00/M

6

Matt Langfeldt Indianapolis IN

2121

36

49

1:08:04.1

7:19/M

7

Porfirio Jaimes Cedar Lake IN

2103

36

51

1:08:09.4

7:20/M

8

sean rowen indianapolis IN

2179

37

53

1:08:53.2

7:24/M

9

Eric Ramos Chesterton IN

2167

35

63

1:10:22.2

7:34/M

10

John Ward Elkhart IN

2225

37

83

1:13:02.6

7:51/M

11

Jon Kingston Plymouth IN

2112

38

85

1:13:13.8

7:52/M

12

Kyle Degraaf South Bend IN

2048

36

104

1:16:28.4

8:13/M

13

Josh Colvin Marion IN

2036

37

132

1:18:54.2

8:29/M

14

Kevin Yoder Goshen IN

2241

36

144

1:20:05.9

8:37/M

15

Mike Petrucelli Plymouth IN

2165

39

146

1:20:07.1

8:37/M

16

Aaron Paape Crown poont IN

2317

35

152

1:20:27.9

8:39/M

17

ryan baushke kalamazoo MI

2010

35

199

1:25:27.6

9:11/M

18

Matthew Sanchez LaPorte IN

2183

37

201

1:25:49.2

9:14/M

19

John Horsley South Bend IN

2092

37

265

1:34:26.9

10:09/M

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Traci Bowser Carmel IN

2021

42

42

1:07:17.8

7:14/M

2

Susan Miller Glen Saint Mary FL

2135

42

71

1:10:56.7

7:38/M

3

janice janicki granger IN

2310

41

120

1:17:57.3

8:23/M

4

CYNTHIA SURBER SOUTH BEND IN

2206

40

141

1:19:47.5

8:35/M

5

Julie Blount Plymouth IN

2018

40

150

1:20:21.8

8:38/M

6

Pamela Sherwood Indianapolis IN

2195

42

157

1:20:44.4

8:41/M

7

Maureen Kennedy Osceola IN

2111

43

163

1:21:16.6

8:44/M

8

Maria Brown Goshen IN

2026

40

183

1:23:24.6

8:58/M

9

June Bules Plymouth IN

2027

40

192

1:24:47.2

9:07/M

10

Tonnya LaCava Mishawaka IN

2119

44

204

1:26:07.6

9:16/M

11

Margaut Lloyd

4670

43

205

1:26:08.2

9:16/M

12

Barbara Antus South Bend IN

2005

41

206

1:26:18.3

9:17/M

13

Claudia Watkins Miles MI

2226

43

218

1:27:29.2

9:24/M

14

Stephanie Drudge Plymouth IN

2052

41

226

1:27:44.9

9:26/M

15

Aimee Clady Plymouth IN

2034

42

233

1:28:36.2

9:32/M

16

Klorissa Moody Rolling Prairie IN

2141

43

242

1:29:31.7

9:38/M

17

Dolores Bennett Knox IN

2013

44

259

1:32:02.3

9:54/M

18

Amy Densborn Logansport IN

2049

40

273

1:35:48.2

10:18/M

19

Soto Kile Lisa

2254

42

295

1:43:44.2

11:09/M

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Paul Patrick Plymouth IN

2160

43

19

1:02:55.5

6:46/M

2

Kyle Copelin South Bend IN

2039

40

32

1:05:09.4

7:00/M

3

Darren Minnich

2973

41

36

1:06:16.4

7:08/M

4

Jim Bartholomew Mishawaka IN

2007

41

54

1:09:15.8

7:27/M

5

Brad Serf Plymouth IN

2190

43

58

1:09:21.1

7:27/M

6

Mike Magee Plymouth IN

2127

42

70

1:10:48.9

7:37/M

7

Jim White Chicago IL

2230

44

73

1:11:03.1

7:38/M

8

Sonny Adkins KEWANNA IN

2001

44

77

1:12:05.5

7:45/M

9

Tim Peters

2971

43

79

1:12:27.3

7:47/M

10

Robert Alt Chicago IL

2003

43

88

1:13:44.6

7:56/M

11

Kevin Morrison Plymouth IN

2143

43

109

1:16:40.8

8:15/M

12

Ken Walter Nappanee IN

2224

44

117

1:17:36.2

8:21/M

13

Johnny Stimley

2977

41

122

1:18:05.1

8:24/M

14

Doug Unruh Granger IN

2217

44

125

1:18:16.5

8:25/M

15

Eric Seward Marion IN

2191

41

131

1:18:53.6

8:29/M

16

david dill mishawaka IN

1713

43

169

1:21:53.7

8:48/M

17

Patrick Puglisi Plymouth IN

2166

40

184

1:23:31.1

8:59/M

18

Gerard Kenny Oak park IL

2313

43

186

1:23:35.9

8:59/M

19

Jack Eric Davis Lafayette IN

2304

42

195

1:25:08.3

9:09/M

20

James Keldsen Walkerton IN

2312

43

224

1:27:39.9

9:25/M

21

Jason Bass Shelbyville IN

2301

40

227

1:28:05.2

9:28/M

22

Paul Weedling New Whiteland IN

2227

40

243

1:29:37.2

9:38/M

23

Bill Lehman Elkhart IN

2125

41

246

1:30:16.2

9:42/M

24

Keith Baughman Indianapolis IN

2009

43

283

1:37:57.4

10:32/M

25

Armanda Lopez

2983

41

294

1:43:27.9

11:07/M

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Amy Kuitse

2291

48

29

1:04:55.9

6:59/M

2

Laura Carlson South Bend IN

2031

46

80

1:12:40.5

7:49/M

3

JENNIFER BONNER ROLLING PRAIRIE IN

2020

46

129

1:18:41.8

8:28/M

4

Thompson Esther

2250

46

156

1:20:36.9

8:40/M

5

Tomi Perkins

4829

48

173

1:22:37.9

8:53/M

6

susan stauffer Granger IN

2201

49

176

1:22:44.8

8:54/M

7

angela hardy mishawaka IN

2073

47

212

1:27:01.1

9:21/M

8

Nancy Kirgis Fishers IN

2114

45

240

1:29:21.9

9:36/M

9

Sandy Thomas Marion SD

2209

47

253

1:30:52.9

9:46/M

10

Kimberly Hurley Schererville IN

2101

45

268

1:35:09.2

10:14/M

11

Korkes Caroline

2259

47

275

1:36:07.3

10:20/M

12

Irma Niere

2980

47

282

1:37:15.3

10:27/M

13

Julianne Havens Knox IN

2075

45

284

1:38:33.4

10:36/M

14

Monica Saksena Mishawaka IN

2182

45

293

1:41:57.2

10:58/M

15

Jewel Lehman Goshen IN

2123

46

304

1:50:58.2

11:56/M

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tim Legge South Bend IN

2122

45

25

1:04:00.7

6:53/M

2

Bill Lehman Winona Lake IN

2124

45

26

1:04:10.8

6:54/M

3

William Sill Granger IN

2196

46

33

1:05:14.7

7:01/M

4

Bob Martin

2282

47

34

1:05:16.4

7:01/M

5

Nathan Winslow Warsaw IN

2237

46

39

1:06:42.6

7:10/M

6

Randy Troyer LaGrange IN

2212

46

41

1:07:11.9

7:13/M

7

Robert Eherenman Roanoke IN

2053

45

57

1:09:18.4

7:27/M

8

Frank Johnson Schererville IN

2105

48

60

1:09:55.8

7:31/M

9

Tod Stillson Plymouth IN

2204

47

61

1:10:01.4

7:32/M

10

David UitdeFlesch Kentwood MI

2214

45

62

1:10:11.6

7:33/M

11

David Wort LaPorte IN

2239

49

64

1:10:25.1

7:34/M

12

Dave White St. Charles IL

2229

47

72

1:11:02.2

7:38/M

13

Dale Howard Laporte IN

2093

49

87

1:13:42.9

7:55/M

14

Glenn Sharfman North Manchester IN

2192

49

92

1:14:08.3

7:58/M

15

Eston Ndekere south bend IN

2148

47

95

1:14:35.8

8:01/M

16

Gunnar Carlson Munster IN

2032

45

100

1:15:45.4

8:09/M

17

Keith Stowell Morenci MI

2205

46

101

1:15:50.4

8:09/M

18

Bossert Brian

2248

47

103

1:16:17.4

8:12/M

19

Kevin Perkins

4999

49

110

1:16:49.6

8:16/M

20

Bill Comus Indianapolis IN

2037

46

111

1:17:06.1

8:17/M

21

KEVIN STEFFE WARSAW IN

2202

49

138

1:19:35.9

8:33/M

22

William Kranenburg Grovertown IN

2116

47

147

1:20:08.9

8:37/M

23

Daniel Dezelan Fishers IN

2051

49

154

1:20:29.9

8:39/M

24

Steven Willaert Ann Arbor MI

2232

48

166

1:21:32.6

8:46/M

25

George Graber New Paris IN

2067

47

177

1:22:45.4

8:54/M

26

David Snodgrass Granger IN

2199

48

187

1:23:53.6

9:01/M

27

David Perry Osceola IN

2162

47

193

1:24:54.4

9:08/M

28

Hickman Kevin

2256

45

208

1:26:44.4

9:20/M

29

Doug Troyer

4671

45

215

1:27:23.1

9:24/M

30

Tim Montgomey

2299

49

231

1:28:29.8

9:31/M

31

Ed Rodriguez Plymouth IN

2177

47

237

1:29:15.6

9:36/M

32

Birt Wilder Bristol IN

2322

47

271

1:35:34.3

10:17/M

33

Korkes Tom

2258

48

274

1:36:06.9

10:20/M

34

Christopher Evans Portage IN

2058

49

286

1:39:59.1

10:45/M

35

Leo McNellis South Bend IN

2315

45

289

1:40:43.4

10:50/M

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

starley Bartholomew Mishawaka IN

2008

52

114

1:17:18.7

8:19/M

2

Paula Turk Elkhart IN

2213

53

133

1:19:01.8

8:30/M

3

Linda Hoffer

2272

50

153

1:20:28.1

8:39/M

4

Rachael Shenic

2276

53

214

1:27:22.9

9:24/M

5

Lis Corrigan South Bend IN

2041

51

216

1:27:25.9

9:24/M

6

Rhonda Wagner Oseola IN

2222

53

219

1:27:31.1

9:25/M

7

Dawn Zurbriggen Crown Point IN

2246

51

244

1:30:05.6

9:41/M

8

Kelly Helm Plymouth IN

2080

52

248

1:30:21.5

9:43/M

9

Shirley Fosler Knox IN

2061

52

263

1:32:52.9

9:59/M

10

Beth Hendricks Bremen IN

2081

54

270

1:35:29.7

10:16/M

11

Mary Ann Parker Fort Wayne IN

2156

52

297

1:45:11.2

11:19/M

12

Valerie Hershberger Goshen IN

2085

50

305

1:50:58.4

11:56/M

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Brian Norrick

2277

54

40

1:07:02.1

7:12/M

2

Ray Byers

2294

52

48

1:08:00.6

7:19/M

3

Dan Parsons Edwardsburg IN

2158

51

55

1:09:16.6

7:27/M

4

Rev. John Patri Riley, CSC South Bend IN

2174

54

75

1:11:15.7

7:40/M

5

Gastineau Michael

2257

54

76

1:11:22.6

7:40/M

6

John Firth Mishawaka IN

2059

53

91

1:14:01.1

7:58/M

7

Byron Thomas Marion SD

2208

52

118

1:17:43.6

8:21/M

8

Richard McNeil Rochester IN

2130

52

119

1:17:55.9

8:23/M

9

jack minder jr mishawaka IN

2137

52

126

1:18:20.2

8:25/M

10

Roy Ulch North Webster IN

2215

51

143

1:19:50.8

8:35/M

11

Christopher Wellin South Bend IN

2228

52

174

1:22:38.9

8:53/M

12

John Kaltz Bridgman MI

2109

50

222

1:27:34.6

9:25/M

13

Eugene D Heyse Jr South Bend IN

2086

54

236

1:29:11.5

9:35/M

14

Gary York Indianapolis IN

2243

50

250

1:30:21.9

9:43/M

15

Doug Von Koenig Stevensville MI

2221

54

264

1:34:08.1

10:07/M

16

Jamie Lazano

2281

54

267

1:34:59.7

10:13/M

17

Duane Ullom Logansport IN

2216

53

272

1:35:47.4

10:18/M

18

Ryan Collins

2982

50

300

1:45:57.7

11:24/M

 

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Anna L. Rangel Kokomo IN

2319

55

194

1:25:01.5

9:08/M

2

Judy Wiktorowicz Fort Wayne IN

2231

55

290

1:41:36.2

10:55/M

3

Pamela Wills South Bend IN

2236

57

296

1:44:34.3

11:15/M

4

Susan Peterson Albion IN

2164

56

299

1:45:51.2

11:23/M

5

Deborah Hood Monticello IN

2091

57

301

1:47:04.7

11:31/M

6

Martha Randall South Bend IN

2168

58

302

1:49:19.5

11:45/M

7

Elizabeth North Mishawaka IN

2150

55

307

1:52:51.4

12:08/M

 

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mike Daly Valparaiso IN

2046

55

20

1:03:13.6

6:48/M

2

Timothy Ryan South Bend IN

2180

57

44

1:07:23.8

7:15/M

3

joe hudak lowell IN

2094

56

50

1:08:08.8

7:20/M

4

Vernie Criswell Delphi IN

2043

59

52

1:08:13.3

7:20/M

5

Hal Pearson Albion IN

2161

56

65

1:10:27.4

7:35/M

6

Neal Wozniak niles MI

2240

57

67

1:10:32.1

7:35/M

7

Fred Colbert

2284

59

74

1:11:15.4

7:40/M

8

Tim Overmyer Plymouth IN

2155

57

78

1:12:09.7

7:45/M

9

Mike Bradford Indianapolis IN

2022

59

96

1:15:05.9

8:04/M

10

Dave Porter

2280

55

99

1:15:31.9

8:07/M

11

Joe Ely West Lafayette IN

2055

57

121

1:18:02.1

8:23/M

12

Russell Hochstetler South Bend IN

2087

55

124

1:18:12.6

8:25/M

13

Richard Wallace Mishawaka IN

2223

55

172

1:22:28.4

8:52/M

14

David Rydzinski

2295

59

180

1:22:54.8

8:55/M

15

Jack O'Connor North Liberty IN

2152

55

181

1:23:08.1

8:56/M

16

Milorad Milatovic Portage IN

2134

59

190

1:24:09.4

9:03/M

17

Craig Schroeder South Bend IN

2187

55

207

1:26:21.6

9:17/M

18

james hoffman frankton IN

2088

55

229

1:28:19.7

9:30/M

19

Tom Frisz South Bend IN

2065

57

230

1:28:24.3

9:30/M

20

Ernie Retek NewCarlisle IN

2172

55

245

1:30:14.2

9:42/M

21

Dana Hood Monticello IN

2090

59

252

1:30:42.8

9:45/M

22

Dana Budd

2262

57

308

1:54:19.2

12:18/M

 

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Barb Scrogham

2263

64

288

1:40:20.8

10:47/M

2

Mary Kay Davis Plymouth IN

2047

62

309

1:55:04.8

12:22/M

 

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Joe Bradley Mishawaka IN

2023

63

84

1:13:08.9

7:52/M

2

Steve LaCluyse Granger IN

2120

61

107

1:16:37.7

8:14/M

3

Kenneth Geljaack Bristol IN

2306

63

148

1:20:18.9

8:38/M

4

George White

2300

62

197

1:25:25.6

9:11/M

5

Steve Corcoran Farmington Hills IN

2040

64

200

1:25:27.8

9:11/M

6

Joe Kidd Rangel Kokomo IN

2318

62

217

1:27:28.9

9:24/M

7

Edward Erickson South Bend IN

2057

61

223

1:27:39.3

9:25/M

8

alan wax sb IN

2321

60

228

1:28:08.3

9:29/M

9

James Albarella Granger IN

2002

62

238

1:29:17.9

9:36/M

 

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Vaughn Smith

2292

67

45

1:07:31.4

7:16/M

2

Warren Johns

2283

66

81

1:12:51.6

7:50/M

3

Rick Huff Plymouth IN

2096

66

171

1:22:25.6

8:52/M

4

Jere Kunkle Valparaiso IN

2118

68

287

1:40:02.2

10:45/M

 

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Tom Sharp Mill Creek IN

2193

70

151

1:20:24.6

8:39/M

2

Gus Kuhn Osceola IN

2117

71

185

1:23:31.6

8:59/M

3

Philip Hershberger Bremen IN

2084

70

209

1:26:45.2

9:20/M

4

Hugh Martz Valparaiso IN

2129

72

256

1:31:02.4

9:47/M

5

David Webb

2290

73

276

1:36:17.4

10:21/M